Vdes rapsodi i njohur shqiptar

Rapsodi i njohur shqiptar, Sherif Dervishi, ka vdekur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

Dervishi u shtrua me urgjencë në spitalin e kryeqytetit pasditen e djehsme, pas një hemorragjie cerebrale mirëpo nuk mundi t’i përballojë.

Ai më herët kishte edhe një betejë me kancerin, të cilën e përballojë.

Dervishi ishte një këngëtar i njohur që identifikohej më së shumti me këngët popullore rapsodike, popullore e Shqipërisë së Veriut dhe popullore folklorike.

Me prejardhje ishte nga Dibra dhe në repertorin e tij, ka pas të regjistruara shumë këngë dernjane dibrane. 

Lini një Përgjigje

Top