Aprovohet Plani Operacional për Pakon Emergjente – fillojnë procedurat e implementimit

Ministri i Financave dhe Transfereve ka aprovuar Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente gjatë ditës së premte. Këtë e ka bërë të ditur MFT-ja përmes një komunikatë për medie, e cila ndër të tjera ka thënë se sipas këtij vendimi obligohen të gjitha institucionet dhe njësitë përkatëse obligohen  të propozojnë vendimet

Lajçaku emërohet zyrtarisht Përfaqësues i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi

Këshilli i Bashkimit Evropian, emëroi zyrtarisht ish ministrin e punëve të Jashtme të Sllovakisë, Miroslav Lajçak, si Përfaqësues të Posaçëm të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor. Përmes një njoftimi, Këshilli thotë se “detyrat e Përfaqësuesit të ri Special të BE-së do të jenë arritja

Presidenti Thaçi nis konsultat me liderët politikë, pret Kurtin në orën 10:00

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nis sot konsultat me kryetarët e partive politike rreth hapave të ardhshëm, pas rrëzimit të Qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti, përmes një mocioni mosbesimi në Kuvend, javën e kaluar. Sipas zyrës së Thaçit, ftesat i janë dërguar të gjitha partive parlamentare dhe të gjitha e

Hiqet taksa ndaj Serbisë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur në konferencë për medie se taksa ndaj produkteve serbe do të hiqet tërësisht dhe do të zëvendësohet me reciprocitet.  Vendimi do të hyjë në fuqi sot para mesnatës dhe do të mbetet deri më 15 qershor kur do të bëhet

Kosovarët krijojnë ventilatorin për frymëmarrje, nesër testohet

Kompania kosovare “Formon” ka krijuar ventilatorin për frymëmarrje dhe nesër do të testohet prototipi, ka bërë të ditur, Rron Cena, drejtor i kësaj kompanie. Ventilatori është i domosdoshëm për raste urgjente te pacientët që kanë probleme me frymëmarrje, e në këtë kohë vendit mund t’i hyjë në punë, pasi edhe koronavirusi

40 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Infektivë, 6 prej tyre në gjendje më të rëndë

Deri më tani në të gjithë Kosovën janë konfirmuar 106 raste si të infektuara me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronarisus. Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars 2020 janë të hospitalizuar 40 pacientë me Covid-19. Prej tyre 34 të sëmurë janë në gjendje stabile ndërsa  6 prej

Thaçi: Masakra e Tivarit është ndër krimet më të rënda ndaj shqiptarëve në vitin 1945

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, tha se pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më të rënda ndaj shqiptarëve në vitin 1945. Thaçi shtoi se të çarmatosur, të uritur, të etur, mijëra shqiptarë u nisën drejt vdekjes së planifikuar nga kreu ushtarak dhe politik

Top