Iliaz Bazna ose “Ciceroni”,agjenti shqiptar që informoi Hitlerin mbi Normandinë

Historia e famshme e super agjentit me origjinë shqiptare, Iliaz Bazna, i njohur ndryshe me nofkën “Ciceroni”, i cili gjatë viteve të Luftës së Dytë  Botërore sherbente si kamarier pranë ambasadës britanike në Ankara. Si arriti ai që t’u jepte gjermanëve informata dhe dokumente tepër sekrete, të cilat vunë në

Gjenocidi në Ruandë dhe tregtarët shqiptarë të armëve

Shkruan: Ramadan Gjana As 25 vite nuk u mjaftojnë viktimave, xhelatëve dhe mbarë shoqërisë njerëzore, për të harruar dhe fshirë gjakun e masakrave gjenocidale. Humanizmi si vlerë dhe kategori morale me origjinë hyjnore, krahas kujtesës njerëzore, ashtu si “fantazma e Bankos”, do të përndjekin përjetësisht xhelatët në udhëtimin e tyre të përgjakshëm

Trumpi i shkruan Erdoganit: Mos bëj të fortin, mos u bëj budalla

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, i ka dërguar një letër atij turk, Recep Tayyip Erdogan, se nëse sulmet në Siri nuk zgjidhen në mënyrë njerëzore, do ta shkatërrojë ekonominë turke. Trumpi, siç raporton The Guardian, e ka kërcënuar homologun e tij turk me fjalë si “Mos u bëj budalla”. Gazetarja amerikane e

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me

Marrëdhëniet diplomatike gjermano-shqiptare në vitet 1923-1944

Pas njohjes së shtetit dhe qeverisë shqiptare në Konferencën e Parisit, më 28 janar 1922, Ministri i Jashtëm Fan Noli, me anë të një note zyrtare i kërkoi Ministrit të Jashtëm gjerman Walther Rathenau (Valter Ratenau) njohjen e qeverisë shqiptare nga shteti gjerman. Si gjithmonë, kur ishte fjala për Shqipërinë,

Qosja: Fitorja e Albin Kurtit shpresë për gjithë shqiptarët, misioni bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Akademiku shqiptar, autoriteti moral i shqiptarëve, këtej e andej kufirit, Rexhep Qosja dy ditë para zgjedhjeve shkroi editorialin “Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave”, ku tregoi votën dhe besimin te Vetëvendosja. Sot, një ditë pas fitores se Albin Kurtit, profesor Qosja tregon pritshmërinë e tij nga një qeveri vetëvendosëse, duke

The Times: Ish-lideri i protestës së studentëve, Albin Kurti, i fiton zgjedhjet në Kosovë

Një nga gazetat më prestigjioze britanike, “The Times“, ka shkruar për fitoren e Albin Kurtit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Në artikullin e saj, “The Times” shkruan sesi Kurti si një ish-lider i protestave të studentëve ka fituar zgjedhjet në Kosovë, pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit. “Albin

Ismail Kadare rrëfen pse kërkoi azil në Francë pas letrave me Ramiz Alinë

Shkrimtari Ismajl Kadare kohë më parë i ka dhënë një intervistë gazetës së madhe gjermane “Die Welt”, në të cilën sqaron shumë nga ato pikëpyetjet që opinioni i ka shtruar ndër vite e që lidhen me të të kaluarën e këtij shkrimtari përmasash botërore. Intervistën e ka bërë Vjollca Hajdari me

Top