IZMI ZEKA, NUK MUND TË SHKRUAJ PËR LPRK PA ADRESË, SE E KA BRAKTISUR

Ismet Sylejmani 10 Janari 1993, dita që shënon në kalendarin kombëtar, mbylljen e syve përgjithmonë të atdhetarit e patriotit të madh, Heroit të Kombit Xhevat Qerimi, por edhe është datë që paralajmeroi pasivitet e zbehje të aktivitetit të sinkronizuar të Këshillit të Rrethit të LPRK-së pa adresë për Anamoravë! Por si asnjëherë

DOSJA KRIMINALE SERBE DHE PADIA E EDI RAMËS

Dosja kriminale e Serbisë ende nuk është hapur në ndonjë gjykatë ndërkombëtare dhe për habi kjo dosje nuk është trajtuar me seriozitetin e duhur as nga ana e Tiranës zyrtare. Tani me padinë kundër Ramush Haradinajt, sikur synohet të relativizohet kjo dosje, ndërkohë që Edi Ramaështë treguar politikan pa takt teksa ka përdorur mekanizma juridik për

WILLIAM WALKER E NDALI SERBINË

Shkruan: Ismet Sylejmani Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, diplomati i shquar, shefi i OSBE-së në Kosovë, figura e shquar botërore, personazhi historik e legjendarë William Walker është njëri nga burrat e mëdhenj të superfuqisë planetare, që e NDALI SERBINË! 500 vjet nën perandorinë turke dhe 100 vjet nën perandorinë serbe, Serbia,

TAKTIKAT NEGOCUESE PO E ZËVENDËSOJNË VULLNETIN E VOTUESVE!

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës nuk i kanë fituar zgjedhjet që të zëvendësojnë vullnetin e votuesve me taktikat negocuese, sepse atëherë nuk do të kishte kurrfarë sensi dalja në zgjedhje. Ata janë të autorizuar që në kuadër të fuqisë politike që ua jep votuesi të dizajnojnë kornizat e pushtetit ekzekutiv dhe

LAMTUMIRË XHEVAT!

Shkruan: Ismet Sylejmani I dashur dhe i nderuar Shoku im, Heroi i Kombit Xhevat Qerimi! Sot je ardhur në varrezat e Dëshmorëve dhe Heronjëve të Kombit në Gjilan, Ti njëri prej djemëve më besnik e më të shquar! Aty do të pushosh në dekada si njëri prej luftëtarëve më të madhenj të popullit shqiptar! Bashkëveprimtari

KOSOVA NUK GUXON TË JETË VRIMË GJEOPOLITIKE E BALLKANIT

Ka plot cuba politik e parapolitik sot në Ballkan që lehtësisht mund ti bashkojnë përpjekjet e tyre në ndonjë projekt destabilizues, kurse Kosova mund të jetë një nga caqet e këtij projekti  Nga Mehmet PRISHTINA Kanë kaluar më shumë se tre muaj që nga zgjedhjet e parakohshme dhe ende nuk ka një marrëveshje për qeverinë e re. Boshllëku

Ligji për liritë fetare në Mal të Zi, këmban alarmi për Shqipërinë e Kosovën

Shkruan: Mehmet PRISHTINA Republika fqinje e Malit të Zi, që nga pavarësimi saj nga ish Unioni Serbi-Mali i Zi, e sidomos nën udhëheqjen e politikanit pro perëndimor Milo Gjukanoviq, ka treguar në vazhdimësi një politikë të drejtë dhe miqësore ndaj Kosovës dhe ndaj shqiptarëve në përgjithësi. Pavarësisht presionit të fuqishëm serbo- rus

Shengeni Europian dhe Mini-Shengeni Ballkanik

Shengeni Europian dhe Mini-Shengeni Ballkanik një ditë më parë Shkruan Ismet Sylejmani Si asnjëherë më parë, korpusi i analistëve në hapsirën shqiptare dhe jo vetëm, po zjen në të gjtha anët dhe në majen e të gjitha këtyre analizave është inisiativa dhe mbajtja e takimeve të nivleve të larta për mini-Schengenin ballkanik! Cila ishte

Top