Biden, sot zyrtarisht President, vendosen 200 mijë flamuj në vend të publikut

Rreth 200 mijë flamuj janë vendosur në të gjithë qendrën Kombëtare të Uashingtonit, duke simbolizuar amerikanët që këtë vit, mes një pandemie dhe dy javë pas sulmit ndaj Kongresit, nuk do të jenë në gjendje të shohin nesër nga afër zgjidhjen e Presidentit të ri Joe Biden.

Ndërsa para zyrtarizimit ka mbërritur edhe një paralajmërim shqetësues i FBI-së.

Flitet për një plan nga militantë të lëvizjes ekstremiste të krahut të djathtë, të cilët mund të depërtojnë në Gardën Kombëtare në ditën e zgjidhjes.

Megjithatë, veç vigjilencës së CIA-s dhe FBI, mbi 20 mijë ushtarë të Gardës Kombëtare kanë blinduar Shtëpinë e Bardhë, me qëllim garantimin e një zyrtarizimi sa më dinjitoz të Presidentit të ri të SHBA-ve.

 Inaugurimet e mëparshme ndonjëherë tërhiqnin mbi një milion spektatorë në National Mall, për të parë ceremoninë nga ekranet gjigante të televizionit dhe presidentin e ri që parakalonte në këmbë nga Kapitoli për në Shtëpinë e Bardhë. Topat dhe ahengjet në sallat e ballove të hotelit dhe sallat e mbledhjeve në të gjithë qytetin i prisnin mysafirët me shampanjë dhe muzikë nga yjet e listës.

Inaugurimet e Presidentit normalisht janë ngjarje të sigurisë së lartë, me detektorë metali në pikat kyçe të hyrjes, me zona të kufizuara dhe Gardë Kombëtare por niveli i masave paraprake këtë vit është i pashembullt. Kryebashkiaku i Uashingtonit Muriel Boëser tha të dielën se zyrtarët e zbatimit të ligjit nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të rrisnin sigurinë pas sulmit vdekjeprurës në Kapitol, ku “të ashtuquajturit patriotë do të përpiqeshin të përmbysnin qeverinë e tyre dhe të vrisnin oficerë policie”.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.