Restoranti Noma i Rene Rexhepit sërish shpallet më i miri në botë

Një listë e përvitshme e 50 restoranteve më të mirë në botë është rikthyer, dhe për herë të parë, një qytet kryesoi dy vendet e para. Dy restorante në Kopenhagën të Danimarkës, Noma dhe Geranium u renditën përkatësisht në vend të parë dhe të dytë, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “50 Restorantet më të Mirë në Botë” e mbajtur të martën në Antwerp, Belgjikë.

Kjo është hera e pesë që Noma kryeson listën që nga viti 2010, restorant pas të cilit fshihet kuzhinieri me famë botërore me origjinë shqiptare Rene Rexhepi, nga Tetova (René Redzepi).

Që nga fillimi i klasifikimit në vitin 2002, restorantet europiane dhe herë pas here ato amerikane kanë marrë vlerësimin e restorantit më të mirë në botë.

Renditja vjetore, e cila organizohet nga William Reed Media me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, nuk u publikua vitin e kaluar për shkak të pandemisë.

Noma – “Restoranti më i mirë” në botë – përsëri

E drejtuar nga kuzhinieri Rene Redzepi, Noma është e njohur për “kuzhinën nordike” që mbështetet në ushqimet e farkëtuara dhe të fermentuara.

Redzepi prodhon tre menu çdo vit, sezonin e oqeanit, sezonin e perimeve dhe sezonin e pyjeve, kjo e fundit  aktualisht po shërbehet për 2,800 korona daneze (436 dollarë) për person. Kombinimi i verës ka një shtesë prej 280 dollarësh. Menutë brenda çdo “stine” ndryshojnë, dhe asnjëherë dy përvoja në restorant nuk janë e njëjta.

Noma jo rastësisht cilësohet si restoranti më i miri në botë. Më herët gjatë këtij viti restoranti u vlerësua me tri yje ‘Mishelin’.

Cilat janë 20 restorantet më të mirë në botë për vitin 2021?

 1. Noma – Kopenhagë, Danimarkë
 2. Geranium – Kopenhagë, Danimarkë
 3. Asador Etxebarri – Atxondo, Spanjë
 4. Central – Lima, Peru
 5. Disfrutar – Barcelonë, Spanjë
 6. Frantzen – Stokholm, Suedi
 7. Maido – Lima, Peru
 8. Odette – Singapor, Japoni
 9. Pujol – Mexico City, Meksikë
 10. The Chairman – Hong-Kong, Kinë
 11. Den – Tokio, Japoni
 12. Steirereck – Vjenë, Austri
 13. Don Julio – Buenos Aires, Argjentinë
 14. Mugaritz – San Sebastian, Spanjë
 15. Lido 84 – Brescia, Itali
 16. Elkano – Getaria, Spanjë
 17. A Casa Do Porco – S Paulo Paulo, Brazil
 18. Piazzo Duomo – Alba, Itali
 19. Narisawa – Tokio, Japoni
 20. Diverxo – Madrid, Spanjë. (Lista e plotë)/ CNBC

Leave a Comment

Your email address will not be published.