Ukraina, Shqipëria e Maqedonia, në një fjalim të Scholz

BERLIN, GERMANY - DECEMBER 08: German Chancellor Olaf Scholz answers questions from ARD journalists at the beginning of the recording of the program "Farbe bekennen" on December 8, 2021 in Berlin, Germany. (Photo by Jens Krick - Pool/Getty Images)

Kancelari gjerman Olaf Scholz përsëriti të mërkurën se Ballkani Perëndimor duhet të forcojë perspektivën e anëtarësimit në BE dhe se Ukraina duhet të përgatisë një lloj Plani Marshall për rindërtimin e pasluftës, tha ai në një fjalim në Bundestag të mërkurën.

“Bashkimi Evropian duhet të japë më në fund dritën jeshile për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, tha kancelari Olaf Scholz, duke shpjeguar politikat e qeverisë së tij përpara një serie samitesh midis Bashkimit Evropian, NATO-s dhe G7-ës.

Scholz shprehu shpresën se një zgjidhje për bllokadën e Bullgarisë për hapjen e negociatave midis Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut do të gjendet në samitin e të enjtes midis Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, përpara Samitit të Këshillit të BE-së.

“Nëse nuk tregojmë solidaritet me ato vende, atëherë Rusia dhe Kina do ta përdorin atë”, tha Scholz.

Ai shprehu mirëkuptimin për planet e disa liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilët po mendonin të mos vijnë në samitin e nesërm për shkak të bllokadës së Bullgarisë, nga e cila hoqën dorë më vonë.

Në të njëjtën kohë, kancelari gjerman theksoi se me procesin e afrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian, nevojitet reforma e brendshme e Unionit për të rritur aftësinë e tij për të pranuar anëtarë të rinj.

Si një nga elementët e reformës, Scholz përmendi braktisjen e pjesshme të parimit të vendimmarrjes unanime.

Plani Marshall për Ukrainën

Scholz ia kushtoi një pjesë të madhe të fjalimit të tij Bundestagut përpara samiteve të BE-së, NATO-s dhe G7 luftës në Ukrainë, duke argumentuar se marrëdhëniet Gjermani-Rusi ishin dëmtuar në planin afatgjatë nga sulmi ndaj Ukrainës.

“Një partneritet me Rusinë agresive dhe imperialiste nën Vladimir Putin është i paimagjinueshëm në planin afatgjatë,” tha Scholz.

Në të njëjtën kohë, kancelari gjerman tha se të gjitha lidhjet me Moskën nuk duhet të ndërpriten.

“Nuk do të ishte e mençur të anuloheshin në mënyrë të njëanshme aktet themelore midis NATO-s dhe Rusisë. Kjo do të ndihmonte vetëm Putinin dhe propagandën e tij”, tha Scholz.

Kancelari theksoi nevojën për të miratuar një lloj Plani Marshall për rindërtimin e Ukrainës.

“Gjatë një vizite në Ukrainë javën e kaluar, shkatërrimi i qyteteve të Ukrainës më kujtoi Gjermaninë e shkatërruar pas Luftës së Dytë Botërore”, tha Scholz.

Ai njoftoi ndihmë të mëtejshme gjithëpërfshirëse për Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën financiarisht, humanitarisht, politikisht dhe ushtarakisht. Dhe kjo për aq kohë sa Ukraina ka nevojë për atë ndihmë”, tha politikani socialdemokrat Scholz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.