Vuçiç flet me ‘krenari’ për lidhjet me Rusinë në samitin e BE-së për Ballkanin

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka lavdëruar lidhjet e tij me Kremlinin për mbrojtjen e vendit të tij nga kriza e energjisë në samitin e Brdo me udhëheqësit e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, duke nxitur frikën se Kina dhe Rusia do të ishin përfituesit, ndërsa blloku parandalonte më tej zgjerimin.

Sipas Guardian, Vuçiç u tha gazetarëve se ishte vërtetuar se kishte të drejtë në mbajtjen e lidhjeve të ngushta me Pekinin dhe Moskën pavarësisht shqetësimeve të BE-së.

Banorët e Serbisë janë racionalë, ata duan të jenë pjesë e botës, pjesë e Bashkimit Europian, por banorët serbë nuk duan të prishin marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën, dhe kjo doli të ishte gjëja e duhur për të bërë. Pse është gjëja e duhur për të bërë? Nëse do t’i nënshtroheshim presionit të vendeve të huaja që kundërshtonin ndërtimin e gazsjellësit rus, do të kishim probleme këtë dimër, pa më shumë gaz për Serbinë që do të vinte përmes Beregovo. “-tha ai.

Vuçiç e përshkroi Vladimir Putinin si “zotuesin” në energji dhe u shpreh se ky vendim do të ndihmojë ekonominë serbe që të mos bjerë në krizë ekonomike.

Vendet europiane kanë mbaruar furnizimet e tyre dhe nuk kanë nënshkruar marrëveshje blerjeje afatgjata me rusët, dhe tani Putini është absolut” kingmaker ‘, me mundësinë për të vendosur se kush do të blejë dhe me çfarë çmimi dhe si duhet të rritet një çmim. “-vijoi Vuçiç.
Vuçiç tha se nuk ishte penduar për zgjedhjet e tij në politikën e jashtme.

Unë nuk kam iluzione për një pranim të shpejtë në BE. Nevojat politike të BE -së janë të tilla që zgjerimi i Ballkanit nuk është çështje dominuese dhe as popullore. “-tha ai.

Komentet nxitën shqetësimet në Bruksel se ngurrimi i BE-së në veprimin mbi retorikën e tij mbi zgjerimin po i shtyn shtetet anëtare të ardhshme drejt rivalëve. Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, përsëriti se gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor ishin të destinuara të ishin pjesë e BE -së, por ajo pranoi se po rritej “frustrimi”.

Udhëheqësit e BE-së riafirmuan në një komunikatë pas samitit se ata ishin të përkushtuar për zgjerimin e bllokut, por hodhën poshtë në mënyrë pa ceremoni një propozim të bërë nga qeveria sllovene për të vendosur një afat 2030 për pranimin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor-Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova , Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.